Levo – akcijska ponudba
Nesporna ikona mehiške kulture in ena najboljših umetnic 20. stoletja na dvounčnem kovancu iz čistega srebra. Cena: 250 €
Nesporna ikona mehiške kulture in ena najboljših umetnic 20. stoletja na dvounčnem kovancu iz čistega srebra. Cena: 250 €
Vir: World Gold Council
V zadnjem mesecu je cena zlata dosegla novo rekordno vrednost, kar pomeni, da je trenutni bikovski trend na trgu zlata v polnem razmahu in bo najverjetneje trajal še nekaj let. Današnji trend rasti, ki se je pričel leta 2015, je glede na gibanje cene zlata zelo podoben tistemu med leti 1969 in 1980 ter med leti 2001 in 2011. V obeh primerih je dolgoročni trend rasti trajal 10 let. Po napovedih avtoric poročila The Aden Forecast naj bi trenutni bikovski trend trajal nekje do leta 2026 ali 2027.
Med leti 1969 in 1980 je cena zlata zrasla za 2.300 odstotkov, med leti 2001 in 2011 pa za 646 odstotkov. Glede na pretekle stopnje rasti bi v najboljšem primeru cena zlata lahko zrasla v razponu med 6.780 dolarjev in 24.140 dolarjev za trojsko unčo. Sicer je na osnovi preteklega gibanja cene zlata težko napovedati prihodnjo stopnjo rasti, vendar gre za neke bolj ali manj verjetne okvirne vrednosti, ki bi jih cena zlata lahko dosegla v prihodnosti. Naložba v zlato je odlična dolgoročna naložba, kar se je pokazalo že v preteklosti, ko je cena zlata dosegla bistveno višje stopnje rasti kot ostali trgi oziroma znatno nižje stopnje padcev v času finančnih pretresov. V obdobju zadnjega bikovskega trenda med leti 2001 in 2011 je cena zlata največjo stopnjo rasti dosegla po letu 2008, torej v zadnjih treh letih. Glede na podobnost s tem trendom, je zelo verjetno, da bo tudi tokrat tako in bi cena zlata lahko prav v naslednjih 3 letih dosegla še skokovitejšo rast. Obstaja mnogo tehničnih in temeljnih dejavnikov, ki bodo podprle rast cene zlata v prihodnje, v nadaljevanju povzemamo najpomembnejše:
Cena zlata je dosegla nov rekord v višini 2.090 dolarjev za trojsko unčo (1.12.2023), nato pa v dveh dneh še zrasla, na 2.150 dolarjev za trojsko unčo. Od novembra lani je cena zlata zrasla za 30 odstotkov, cena srebra pa za približno 43 odstotkov. Avtorici prej omenjenega poročila svetujeta dodatne nakupe naložbenega zlata in srebra, ki naj bodo dolgoročne narave.
Znotraj dolgoročnega trenda se na trgu zlata oblikujejo kratkoročni cikli rasti oziroma padanja. Trenutno je trg zlata v kratkoročni fazi rasti, t.i. rast »A«, ki se je pričela oktobra. Običajno je rast v tej fazi zmerna in glede na to, da je v tej fazi cena zlata dosegla novo rekordno vrednost kaže na morebitne visoko potencialno rast tako v nadaljevanju kratkoročnega cikla rasti »A« , kot tudi kasneje v ciklu rasti »C«, ki sicer velja za najbolj donosno in dolgotrajno fazo rasti v dolgoročnem bikovskem trendu. Vse dokler cena zlata ne pade pod tehnično mejo 1.970 dolarjev za trojsko unčo, ne gre pričakovati zaključka kratkotrajne rasti »A«.
Podobno kot cena zlata raste tudi cena srebra, le da ta lahko v prihodnje doseže še višje donose kot cena zlata, saj je srebro trenutno močno podcenjeno. Razmerje med povpraševanje in ponudbo na trgu srebra kaže na velik potencial za rast cene v prihodnje in tudi na ugoden trenutek za dolgoročni nakup srebra. Avtorici zgoraj omenjenega poročila poudarjata, da je le vprašanje časa, kdaj bo cena srebra dobila nov zagon za rast, kot je bilo to na primer v 70-ih letih. Takrat je cena srebra dosegla donos v višini več kot 3.000 odstotkov. V obdobju dolgoročne rasti po letu 2000 je cena srebra dosegla rast v višini približno 1.000 odstotkov. Tovrstna rast cene srebra bi se lahko ponovila tudi v trenutnem bikovskem trendu. Predvsem v primeru, da cena srebra preseže 27 in kasneje 28,50 dolarja za trojsko unčo, lahko pričakujemo izjemno donosnost na trgu srebra in cena bi z lahkoto presegla najvišji nivo iz leta 1980 in 2011, tj. 50 dolarjev za trojsko unčo.
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.