DRUŽBA MORO - mednarodno priznani trgovec z zlatom

Levo – akcijska ponudba

Brezčasna pravljica upodobljena na kovancu iz čistega srebra. Cena: 155 €

RAZSTAVA – Slovenski srednjeveški kovanci

V prostorih družbe Moro si lahko od novembra dalje ogledate razstavo slovenskih srednjeveških kovancev.

Na razstavi Slovenski srednjeveški kovanci je predstavljenih le nekaj primerkov iz obširne, več kot štiristo primerkov obsegajoče privatne zbirke slovenskega srednjeveškega denarja. Razstavljalec, numizmatik Zmago Jelinčič Plemeniti je v vitrinah razstavil kovance zgolj petih naših kovnic denarja v srednjem veku, treh iz območja današnje Slovenije, Ljubljane, Ptuja in Brežic, ter dveh iz slovenskega nacionalnega prostora, ki sta danes v sosednji Avstriji, torej Breže in Šentvid na Glini.

Poleg teh predstavljenih kovnic, pa so svoje denarje kovali še v Kamniku, Slovenj Gradcu, Celju, Brestanici, Kostanjevici, Čatežu, Sv.Križu pri Kostanjevici in Otoku pri Dobravi.

Težko bi sodili o pomembnosti posameznih kovnic, zagotovo pa največ zanimanja pritegnejo kovanci iz ljubljanske kovnice, ki jih je koval vojvoda Bernhard Španhaimski v letih 1202 in 1256.

Slovenski srednjeveški kovanci dokazujejo našo umeščenost v skupni srednjeevropski prostor in pomenijo zgodovinsko dragotino našega naroda.

Večina takih novcev je po nacionalnih muzejih raznih držav, privatnih zbirk pa ni prav dosti. Privatni zbiralci morajo imeti do teh kovancev prav poseben odnos, saj njihovo prepoznavanje in katalogiziranje zahteva obilico podrobnega dela. 

Žal je zanimanje za ta segment pri numizmatikih v tujini bistveno večje kot pri naših uradnih ustanovah, zato ta del naše zgodovinske dediščine vedno bolj izginja in odhaja v tujino.

Za konec pa še nekaj o vrednosti teh kovancev; zelo različno, v razponu od kakih 100 evrov pa do 10.000 evrov, pa tudi več.