DRUŽBA MORO - mednarodno priznani trgovec z zlatom

Levo – akcijska ponudba

Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €

Pregled trga plemenitih kovin – november 2024

Vir: The Aden Forecast

Sočasno s predsedniškimi volitvami v ZDA so zrasle vrednost delnic, vrednost ameriškega dolarja in obrestne mere. Cena zlata in nekaterih drugih kovin ter energentov so medtem nekoliko padli v novembru. Na splošno je globalna ekonomija v nekoliko boljšem stanju in za sedaj so potihnile špekulacije o izbruhu nove recesije, kar je bil povod za korekcijo na trgu plemenitih kovin. Trg zlata se še zmeraj nahaja v dolgoročnem bikovskem trendu, trenutna korekcija je povsem normalna in s strani tržnih analitikov tudi pričakovana. Trg zlata je namreč zelo cikličen in ob vsaki korekciji trg zlata gradi nove temelje za nadaljnjo dolgoročno rast. 


Kljub manjši negotovosti glede izbruha nove recesije, velika skrb ekonomistov ostaja javni dolg, ki se kopiči hitro kot še nikoli doslej in naj bi do konca tega leta dosegel 36 bilijonov ameriških dolarjev (podatek velja za ZDA). Naraščajoči javni dolg slabi globalno gospodarstvo na dolgi rok in je hkrati povod, da centralne banke vztrajno kupujejo monetarno zlato z namenom, da bi povečale svojo stabilnost. Nakupi uradnega sektorja, skupaj z rastjo povpraševanja individualnih in drugih institucionalnih investitorjev, predstavljajo močno podporo rasti cene zlata. Zlato je postalo pomemben del portfelja vsakega naložbenika, saj ohranja kupno moč, nudi zavarovanje pred inflacijo in tečajnimi nihanji pa tudi dobre donose. 


30. oktobra letos je cena zlata dosegla rekordnih 2.800 dolarjev za trojsko unčo. Rast, ki jo avtorici finančnega poročila The Aden Forecast poimenujeta faza rasti »C«, je od njenega začetka februarja letos pa do konca oktobra letos dosegla impresivnih 40 odstotkov. Z zmago kandidata Donalda Trumpa na predsedniških volitvah se je dvignila vrednost ameriškega dolarja in na trgu zlata je posledično sledila korekcija. Vendar pa rast na trgu zlata še zdaleč ni zaključena in po zaključku trenutne korekcije bomo zelo verjetno priča osupljivi rasti cene zlata. 


Avtorici prej omenjenega poročila izpostavljata veliko podobnost v gibanju trenutnega in preteklega bikovskega trenda na trgu zlata. Spodnja slika prikazuje gibanje cene zlata od leta 2008 do 2011 in od leta 2022 do danes. V bistvu primerja zadnja tri leta zadnjih dveh bikovskih trendov na trgu zlata. Novembra leta 2022 je cena zlata dosegla dno v dolgoročnem trendu rasti, kar približno sovpada z dnom iz leta 2008. Gibanje obeh linij je zelo usklajeno in kaže, da v v naslednjih letih lahko pričakujemo nove rekordne vrednosti zlata. 


Gibanje cene zlata v obdobju 2008-2011 in od 2022 do danes (indeksirano)


Vir: The Aden Forecast – November 2024


Ne le tehnične analize, tudi analize ključnih dejavnikov, ki vplivajo na trg plemenitih kovin, kažejo na nadaljnjo rast cene zlata. Kitajska in Indija skupaj dosegata eno petino svetovne proizvodnje, kar kaže na gospodarsko moč teh dveh držav. Hkrati skupaj dosegata približno polovico nakupov fizičnega zlata s strani potrošnikov in sta s tem pomemben del povpraševanja po zlatu. Po podatkih organizacije World Gold Council je v tretjem četrtletju letos globalno povpraševanje po zlatu doseglo rekordno vrednost glede na isto obdobje v preteklosti in zraslo na več kot 100 milijard ameriških dolarjev.


Na splošno je trg zlata zelo cikličen in v dolgoročnem trendu rasti doseže dno na približno 7 let (2008, 2015, 2022, naslednjič predvideno leta 2029) in pa vrh na približno 11 let (2001-2012). Trenutni dolgoročni bikovski trend se je pričel decembra 2015 in lahko vrh pričakujemo konec leta 2026 ali tudi v letu 2027. Trenutno se cena zlata giblje okrog 2.650 dolarjev za tojsko unčo. V kolikor pade in se obrži pod tehnično mejo 2.600 dolarjev za trojsko unčo, bo uradno nastopila faza korekcije, kot jo avtorici poročila imenujeta faza »D«. V tej fazi bi lahko cena zlata padla za dodatnih 100 dolarjev za trojsko unčo, kar bi predstavljalo zmeren padec v fazi korekcije »D«. Od leta 2014 dalje cena zlata v fazi »D« v povprečju pade za 15 odstotkov ter traja od 2 do 5 mesecev. Vsak padec cene ponuja odlično priložnost za nakup zlata v pričakovanju ponovne rasti njegove cene. 


Cena srebra je v oktobru dosegla skoraj 35 dolarjev za trojsko unčo oziroma najvišjo raven v zadnjih 12 letih. Od februarja letos do konca oktobra je cena srebra zrasla za 58 odstotkov. Tako kot zlato, je tudi cena srebra z novembrom korigirala, natančneje za 13 odstotkov. Napovedi gibanja cene srebra za naslednji dve do tri leti so zelo obetavne, saj sočasno z rastjo cene zlata raste tudi cena srebra, pri čemer je rast cene srebra običajno donosnejša v relativnem smislu kot cena zlata. Trenutno se spodnja tehnična meja za srebro giblje pri 30 dolarjih za trojsko unčo in vsaka korekcija bi bila odlična priložnost za nakup. V primeru, da sočasno rasteta cena zlata in cena bakra, bo cena srebra vsekakor dosegla zelo visoke stopnje rasti v prihodnjih letih. Ker je trg srebra v primanjkljaju bi vsako večje povišanje povpraševanje po srebru še dodatno spodbudilo rast cene srebra.