Levo – akcijska ponudba
Nesporna ikona mehiške kulture in ena najboljših umetnic 20. stoletja na dvounčnem kovancu iz čistega srebra. Cena: 250 €
Nesporna ikona mehiške kulture in ena najboljših umetnic 20. stoletja na dvounčnem kovancu iz čistega srebra. Cena: 250 €
Platina je poleg paladija najpogosteje uporabljena plemenita kovina platinske skupine PMG, znane tudi kot platinoidi. Platina spada med redkejše elemente zemeljske skorje. Kovina je zelo odporna proti obrabi, oksidaciji in koroziji, zato je vsestransko uporabna.
UPORABA:
Platina se uporablja v različnih industrijskih panogah, za izdelavo nakita, medicinske opreme. V avtomobilski industriji je platina poleg paladija nenadomestljiv izdelek v proizvodnji katalizatorjev. Plemenita kovina je zanimiva tudi kot oblika investicije, saj jo vlagatelji vse bolj vključujejo v svoj investicijski portfelj.
NAHAJALIŠČA:
Platina se nahaja v specifičnih geoloških okoljih na razmeroma malo področjih na zemlji. Pridobivajo jo tudi kot stranski proizvod pri rafinaciji niklja in bakra. Največja nahajališča najdemo na območju Južne Afrike, v Rusiji in Severni Ameriki. V letu 2017 je Južna Afrika priskrbela 70 odstotkov zalog platine v svetu, kar znaša 130 ton plemenite kovine, kar je manj kot v preteklih letih.
PLATINA, PREGLED ZA LETO 2018
Platina se uporablja predvsem za izdelavo avtomobilskih katalizatorjev na dizelski pogon. Pomanjkanje povpraševanja po dizelskih avtomobilih v Evropi in na Kitajskem v letu 2018 je vplivalo na znižanje cene kovine skoraj za 16 odstotkov.
Na ceno platine so vplivali še geopolitične razmere, ameriški dolar in zmanjšanje povpraševanja po nakitu. Ti dejavniki so zniževali ceno plemenite kovine skozi vse leto.
Na spodnjem grafu je viden padec cene platine. V lanskem letu je 19. januarja dosegla najvišjo vrednost, 1.010 ameriških dolarjev, decembra je pa njena cena padla na 795 dolarjev za unčo.
Cena platine od 1. januarja 2018 do 20. decembra 2018
vir: www.kitco.com, 2019
KLJUČNI DEJAVNIKI ZA SPREMLJANJE IN NAPOVEDOVANJE CENE PLATINE ZA LETO 2019
Oliver Reynolds, ekonomist FocusEconomics, napoveduje dvig cene platine v letu 2019. Pravi, da bosta ponudba in povpraševanje po platini v Severni Ameriki narasla, vendar bo zaradi upada prodaje dizelskih vozil rast cen počasnejša. Dodaja še, da naj bi se obseg ponudbe plemenite kovine postopoma zmanjšal, kar bo pozitivno vplivalo na ceno.
Predsednik in izvršni direktor največjega kanadskega podjetja New Age Metals Inc., Harry Barr, meni, da se bo ponudba platine v letu 2019 zmanjšala. Kot glavni razlog omenja zmanjšanje proizvodnje platine v afriških rudnikih zaradi slabih delovnih pogojev zaposlenih, izčrpanih zalog in neekonomičnih globin rudarjenja v že obstoječih rudnikih. Hkrati napoveduje, da bo zmanjšanje ponudbe v letu 2019 povišalo ceno kovine, saj bi pomisleki glede morebitnega primanjkljaja v oskrbi vplivali na vlagatelje, ki bi kovino dodali v svoj naložbeni portfelju.
Barr še poudarja, da je skupina PGM, kamor spadata platina in paladij, manjša od skupin drugih plemenitih kovin, kar omogoča boljši pregled nad celotnim dogajanjem in s tem vlagateljem omogoča več zaupanja pri odločanju o naložbah.
Predstavniki mednarodne banke Commerzbank so v napovedi za Kitco za leto 2019 napisali, da je trenutna cena platine nizka tako v absolutnem smislu kot tudi v primerjavi s ceno zlata in paladija, kar nakazuje na zvišanje cene plemenite kovine. Ponudba kovine je trenutno večja od povpraševanja, zato menijo, da se bo njena cena povečala manj izrazito kot cena zlata.
V nedavnem poročilu o platini analitiki FocusEconomics napovedujejo povišanje cene platine zaradi povečanja povpraševanja po nakitu in močnejšega povpraševanja industrije, kar naj bi izravnalo in tudi preseglo upad povpraševanja po kovini v avtomobilskem sektorju.
V poročilu dodajajo še, da bo pomemben dejavnik pri povpraševanju po naložbah in s tem pri oblikovanju cen, dogajanje na področju svetovne trgovinske napetosti med ZDA in Kitajsko, ki naj bi se umirilo.
OBLIKE INVESTICIJ V PLATINO
Investitorjem v Sloveniji so na voljo palice iz platine s certifikatom Good Delivery, čistine 999,5/1000, mas 100 g, 31,1035 g in 5 g, ponudnikov Argor Heraeus, Heraeus in Degussa. V ponudbi družbe Moro lahko vlagatelji izbirajo še med kovanci iz platine mas 1,24 g (1/25 trojske unče) in 31,1035 g (1 trojska unča). Kovanci iz platine so Dunajski filharmoniki, Avstralski kenguru, Kanadski javorjev list in Britanija.
Pri nakupu naložbenih palic in kovancev iz platine se v Sloveniji plača 22 odstotni DDV.
Pregled ponudbe Moro
5 g, Palica iz platine |
|
1,24 g Dunajski filharmoniki iz platine 2019 |
|
31,15 g, Platinasti Kanadski javorjev list |
100 g, Palica iz platine |
Prevod in priredba: Vesna Mladenova
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.