Levo – akcijska ponudba
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Zbirateljski kovanci, ki jih vsako leto izda Vatikan so zaradi nizke naklade izjemno priljubljeni med zbiratelji. V začetku letošnjega leta so italijanski mediji objavili, da se je v letu 2017 podoba papeža na kovancih zamenjala z njegovim grbom. Papež namreč odloča o podobi, ki se pojavila na tako imenovani nacionalni strani kovancev.
Grb je papež Frančišek izbral ob svoji škofovski posvetitvi. Ščit modre barve obdajajo papeški simboli, ki jih je v grbu imel tudi papež Benedikt XVI. Gre za papeško mitro med dvema prekrižanima ključema zlate in srebrne barve, ki sta povezana z rdečo vrvjo. V osrednjem delu ščita modre barve se nahajajo simboli reda Družbe Jezusove, rumeno sonce z žarki, izpisan pa je tudi Kristusov monogram IHS rdeče barve. Iz črke H se dviga križ, oblikovan iz treh žebljev. Pod soncem sta zvezda, simbol Device Marije, na levi strani, in na desni strani cvet, simbol sv. Jožefa. Po ščitom je izpisano geslo Miserando atque eligendo (Z usmiljenjem in izvolitvijo).
Papeški kovanci se kujejo, čeprav pogosto neredno, že od časa papeža Zaharije (741-752). Papeški kovanci niso bili nakovani med leti 984 in 1304, verjetno zato, ker je v tistem času Rimski senat poskušal prevzeti oblast v Vatikanu. Leta 1143 je lokalno kovnico prevzel Rim, leta 1188 pa je bil sklenjen sporazum s papežem Klementom III, s katerim je polovica dobička kovnice pripadala županu. Sodobna Italija je septembra 1870 prevzela papeško kovnico in v večji meri kovala kovance za Italijo in ne Vatikan. Šele leta 1929 so v kovnici začeli kovati kovance posebej za neodvisno mestno državo Vatikan. Od papeža Pija XI. (1922-1939) dalje, so vsi papeži izdali svoje kovance. Papež z najmanj kovanci, srebrnikom za 1000 lir, je Papež Janez Pavel I., ki je papeževal samo 33 dni.
Vatikanske kovance kujejo v italijanski državni kovnici Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato, prodaja pa jih Vatikanski urad za filatelijo in numizmatiko Ufficio Filatelico e Numismatico. Pravilo je, da lahko kovnica vsako leto za Vatikan nakuje maksimalno za milijon evrov kovancev v njihovi nominalni vrednosti.
Program izdaje zlatnikov in srebrnikov za leto 2017
Spletni nakup kovancev Vatikana lahko opravite TUKAJ.
Anja Babij, [email protected]
© Moro & Kunst 2025
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.