Levo – akcijska ponudba
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Ob 500. obletnici prvega slovenskega tiskanega besedila je Republika Slovenija izdala nov zbirateljski kovanec. V prodaji je od 15. junija, na voljo pa so zlatnik, srebrnik in 3 evrski dvokovinski kovanec.
Na kovancu je upodobljen faksimile slovenskega besedila z letaka, natisnjenega leta 1515.
Zlatnik
Masa kovanca: 7 g
Čistina zlata: 900/1000
Premer: 24 mm
Nominalna vrednost: 100 EUR
Izdano: 1.500 kovancev
Srebrnik
Masa kovanca: 15 g
Čistina srebra: 925/1000
Premer: 32 mm
Nominalna vrednost: 30 EUR
Izdano: 2.500 kovancev
Dvokovinski kovanec
Masa kovanca: 15 g
Zlitina: jedro 75 Cu 25 Ni kolobar 78 Cu 20 Zn 2 Ni
Premer: 32 milimetrov
Nominalna vrednost: 3 EUR
Izdano: 138.000 kovancev
Avtor dizajna na kovancu je Edi Berk. Nakovali pa so jih v slovaški kovnici Mincovna Kremnica.
O upodobitvi na kovancu so v Narodnem muzeju Slovenije zapisali: “V sredini 15. stoletja so začeli rokopisno literaturo spodrivati prvi tiski, imenovani inkunabule. Na Slovenskem v tem času ni bilo tiskarn, toda v Benetkah sta v tiskarskih delavnicah sodelovala dva rojena Koprčana – Jernej Pelušič in Jernej Budrio, v Padovi pa je deloval pomemben tiskar Matevž Cerdonis iz Slovenj Gradca.
V 16. stoletju so začeli tiskati letake, predhodnike časopisov, s katerimi so prebivalstvo seznanjali o političnih dogajanjih, vladarjih in nenavadnih stvareh iz sveta narave ali človeškega življenja.
Leta 1515 se je začel vseslovenski kmečki upor. Na Dunaju je bil natisnjen letak s pesmijo v nemščini, ki opisuje uporne kmete na Kranjskem in zmago nad njimi. Na njem sta bila v slovenščini zapisana geslo in bojni klic slovenskih upornikov: »Stara prauda« in »Leukhup, leukhup, leukhup, leukhup woga gmaina«, kar je bilo verjetno del puntarske pesmi. To so bile prve natisnjene slovenske besede. Izvod letaka hrani Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani.”
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.