Levo – akcijska ponudba
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Kemični element: Pd
Specifična masa: 11,97 g/cm3
Tališče: 1557° C
Vrelišče: 3170° C
Paladij je leta 1803 odkril fizik in kemik William Hyde Wollaston v ostanku raztopine platine in solne kisline, ko je poizkušal izpopolniti tehniko pridobivanja čistih delov platine. Poimenoval ga je po grški boginji modrosti Pallas. Paladij je težji od srebra in lažji od platine ter je svetle, skoraj bele barve.
Uporaba paladija se je občutno povečala v 70 letih prejšnjega stoletja, ko se je povečalo povpraševanje po katalizatorjih, zaradi novih standardov glede emisije škodljivih plinov v avtomobilski industriji. Zaradi vse strožjih in globaliziranih standardov se je v 90 letih povpraševanje po paladiju eksponentno povečalo. Zaradi svojih specifičnih, fizikalnih lastnosti se paladij uporablja pri izdelavi katalizatorjev, nakita, v zobni tehniki in drugi visoki tehnologiji v zdravstvu.
Oblike paladija za naložbe kapitala so:
Nakup paladija je v Sloveniji po Zakonu o davku na dodano vrednost obdavčen s plačilom DDV.
Ponudba paladija
V Rusiji izkopljejo 51 odstotkov svetovnega izkopa paladija, sledita Južna Afrika s 34 odstotki in Severna Amerika z 11 odstotki. Paladij se pridobiva kot stranski produkt in sicer v Južni Afriki pri platini in v Rusiji pri niklju.
Povpraševanje po paladiju
V prihodnje se pričakuje večja poraba paladija, posebno v avtomobilski in elektronski industriji. V avtomobilski industriji, zaradi vse strožjih standardov ohranjanja okolja tako v Evropi kot tudi v svetu ter preprostega ekonomičnega razloga – paladij je cenovno ugodnejši od platine. EU želi z Zakonom o obvezni uporabi paladija pri izdelavi katalizatorjev doseči, da se zmanjša onesnaženje okolja. Paladij omogoča v katalizatorju izgorevanje plinov do 950 °C, platina samo do 650 °C. Veliko proizvajalcev bencinskih katalizatorjev je že prešlo iz uporabe platine na paladij.
Rast cene paladija v % od januarja 2000 (izhodišče = 100 %) naprej.
* Prikaz si lahko prilagodite s pomočjo drsnikov v zgornjem delu grafa
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.