Levo – akcijska ponudba
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Na srebrniku je snežni kristal z modro sredico, na hrbtni strani pa snežna princesa s krono in plaščem, okrašenim s snežnimi kristali.
Cena: 75,00 €
Kemijski simbol: Pt
Gostota: 21,45 g/cm3
Tališče: 1774° C
Vrelišče: 3827° C
Beseda platina izhaja iz španskega izraza platina del Pinto, in pomeni malo srebro. Platina je eden najredkejših elementov v zemeljski skorji in je plemenita kovina obstojna pri visokih temperaturah in odporna proti koroziji.
Leta 1906 platino odkrijejo v Južni Afriki v kompleksu Bushveld, ki še danes velja za največjo primarno rezervo. Naslednji dve večji nahajališči sta blizu Norilska v Rusiji in Sudbury Basin v Kanadi. V letu 2022 so bile največje proizvajalke platine Južna Afrika (121,77 t), Rusija (20,62 t), Zimbabve (14,93 t) in Severna Amerika (8,18 t).
Prvi primer platine izhaja iz Južne Amerike, ko so v času pred Kolumbom, odkrili majhen kip narejen iz te kovine. V Evropi je prvič omenjena leta 1557, ko so v Južni Ameriki konkvistadorji odkrili večje količine platine – odtod tudi izvira ime. Odkril jo je šele astronom Antonio de Ulloa leta 1735 v Južni Ameriki, na geografski ekspediciji v Peruju. Leta 1801 je angleški zdravnik William Hyde Wollaston ločil prvi čisti primerek platine, njegove metode pa še danes predstavljajo temelj tehnik pridobivanja platine.
Platina se uporablja za izdelavo katalizatorjev, laboratorijske opreme, nakita, v elektrotehniki in zobni tehniki ter vse več tudi za naložbe.
Zanimivosti o platini:
Oblike platine za naložbe so:
Za nakup platine se po Zakonu o davku na dodano vrednost v Sloveniji obračuna DDV.
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.