DRUŽBA MORO - mednarodno priznani trgovec z zlatom

Levo – akcijska ponudba

Vijolica v jeziku rož pomeni zvestobo in vztrajnost. Vijolico že dolgo podarjajo kot znak ljubezni.
Je zadnji srebrnik iz serije Jezik Cvetja.

Pregled trga plemenitih kovin – oktober 2024

Vir: LBMA


V letošnjem letu se je izmed vseh finančnih naložb najbolje izkazala naložba v zlato, vrednost zlata je letos zrasla za več kot 30 odstotkov. Glede na temeljne in tehnične analize avtoric finančnih poročil The Aden Forecast naj bi cena zlata rasla tudi v prihodnje, zato za nakup zlata vsekakor ni prepozno. Trenutni bikovski trend na trgu zlata traja od leta 2015, konkretnejšim stopnjam rasti smo priča od leta 2018, v tem letu pa je cena zlata dobila nov, še večji zagon rasti. V tem trenutku bi bilo za vsakega naložbenika idealno imeti večji delež zlata v portfelju naložb. Zlato ima večtisočletno tradicijo v monetarnem sistemu in tudi v prihodnje bo posameznim in institucionalnim investitorjem pomagalo ohranjati kupno moč ter zaščititi prihranke in donose. V nadaljevanju naštevamo nekaj pomembnih dejavnikov, ki bodo pripomogle k še višji vrednost zlata v prihodnje:

  • Povečano povpraševanje po zlatu s strani uradnega sektorja

Centralne banke po vsem svetu so pred leti spremenile svojo strategijo naložb, tako v mednarodnih rezervah povečujejo količino monetarnega zlata, hkrati pa zmanjšujejo svoje rezerve v ameriških dolarjih in prodajajo večje količine ameriških državnih obveznic. Ta trend je še posebej dobil zagon po letu 2022, ko so ZDA zamrznile sredstva Rusije po njeni invaziji Ukrajine. Posledično se posamezne države s tem, ko imajo večje količine rezerv v ameriških dolarjih počutijo bolj ogrožene in jih zamenjujejo za zlato. Organizacija World Gold Council od leta 2018 izvaja med centralnimi bankami anketo o predvidevanih nakupih ali prodajah monetarnega zlata. V letošnjem poročilu WGC navaja, da je 29 odstotkov vprašanih bank odgovorilo, da nameravajo v naslednjih 12 mesecih povečati količino monetarnega zlata, kar predstavlja največji odstotek od začetka izvajanja ankete. Centralne banke dobro vedo kaj delajo in v zadnjih letih očitno dajejo signal tudi ostalim naložbenikom, naj kupijo in dolgoročno hranijo svoje zlato. Povečano povpraševanje po zlatu s strani centralnih bank je tisto, ki najbolj ugodno vpliva na rast cene zlata.

  • Zaostritev napetosti na Srednjem Vzhodu

Pojavnost vojn običajno pozitivno vpliva na ceno zlata in tokrat imamo v mislih predvsem razmere v Izraelu, Gazi in Libanonu, posredovanje Irana in vedno večje posredovanje s strani ZDA. Razmere so iz tedna v teden resnejše, kar vodi k premestitvi naložb v varna zatočišča, kot je zlato. Leta 1980 na primer, ko je Rusija nepričakovano napadla Afganistan, je cena zlata v nekaj tednih zrasla na 850 dolarjev za trojsko unčo, kar je bilo za tiste čase nepredstavljivo. V desetih letih je cena zlata namreč zrasla s 35 dolarjev za trojsko unčo na 850.

  • Monetarna politika ameriške centralne banke Fed

Nižje obrestne mere in posledično šibak ameriški dolar ugodno vplivata na ceno zlata. Vrednost dolarja in vrednost zlata se običajno gibljeta v nasprotni smeri, tako padec vrednosti dolarja podpira rast cene zlata. Ameriški dolar postopno izgublja svojo vrednost že od razpada zlatega standarda leta 1971 in ta trend naj bi se nadaljeval tudi v prihodnje. Sicer ostaja pomemben del mednarodnih rezerv centralnih bank, ampak počasi izgublja svojo kredibilnost in pomen. Padanje vrednosti dolarja bo tudi v prihodnje ugodno vplivalo na ceno zlata.

  • Dolžniška kriza slabi globalno gospodarstvo

Obilen javni dolg, ne samo v ZDA, temveč tudi v mnogih drugih vodilnih državah, negativno vpliva na svetovno ekonomijo, saj lahko ta med drugim vodi v visoko inflacijo, zelo visoke obrestne mere ali celo bankrot posameznih držav. Javni dolg se s časom le še veča, stroški obrestnih mer za javni dolg pa že predstavljajo levji delež stroškov v mnogih državah. Ekonomska nestabilnost negativno vpliva na zaupanje investitorjev v finančni sistem, pozitivno pa na povpraševanje po neodvisnih, varnih naložbah , kot je zlato ter s tem posledično na njegovo ceno. 

Vsi našteti dejavniki imajo dolgoročni vpliv na finančne trge, zaradi česar finančni analitiki napovedujejo rast cene zlata tudi v prihodnjih nekaj letih. Tehnične analize ta predvidevanja le potrjujejo. Cena zlata je v zadnjih desetih dneh presegla 2.700 dolarjev za trojsko unčo in dosegla nov rekord. Rast v tem mesecu je bila predvsem posledica napada na Izrael s strani Irana, potem ko so vojaške sile napredovale v Libanon. V tem trenutku bi lahko pričakovali blago korekcijo, vendar glede na trenutne gospodarske in politične razmere lahko sledi tudi nadaljnja rast..

Cena zlata je od februarja letos v t.i. kratkoročni fazi rasti »C«, kot jo imenujeta avtorici prej omenjenega poročila, in je v zadnjih 8 mesecih zrasla za 35 odstotkov. Vendar ta rast še ni tehnično zaključena in lahko doseže bistveno večji donos. Med letoma 2009 in 2011 je na primer rast »C« dosegla 120 odstotkov, vendar se še zdaleč ni začela tako obetavno kot trenutna, kar pomeni, da lahko tokrat doseže še višje relativne stopnje rasti. Trenutno se spodnja tehnična meja nahaja pri 2.550 dolarjih za trojsko unčo. Pomeni, da dokler cena zlata ne pade in se obdrži pod tem nivojem, bo »C« rast v polnem zamahu še naprej.

Cena srebra se je v letos povzpela krepko nad tehnično mejo 30 dolarjev za trojsko unčo in se trenutni giblje okrog 33 dolarjev za trojsko unčo, kar je najvišja vrednost v zadnjih 12 letih. Srebro velja za plemenito in industrijsko kovino, je tudi primarna kovina zelene energije in sedaj dobiva dodaten nov pomen v mednarodnih rezervah centralnih bank. Rusija in nekatere ostale države že dodajajo srebro v svoje rezerve in s tem dobiva srebro večstransko vlogo, kar pa vsekakor ugodno vpliva na ceno srebra. Rastoča cena zlata in sedaj tudi cena bakra prav tako pozitivno vplivata na ceno srebra, ki gledano dolgoročno kaže na pozitiven trend tudi v prihodnje.


Gibanje cene srebra v USD za trojsko unčo od leta 2000 dalje


Vir: LBMA