Levo – akcijska ponudba
Nesporna ikona mehiške kulture in ena najboljših umetnic 20. stoletja na dvounčnem kovancu iz čistega srebra. Cena: 250 €
Nesporna ikona mehiške kulture in ena najboljših umetnic 20. stoletja na dvounčnem kovancu iz čistega srebra. Cena: 250 €
Priložnostni kovanci Republike Slovenije kot ključ do razumevanja zgodovine
V Narodnem muzeju Slovenije se bo to poletje lesketalo srebro in zlato. Na hodniku muzeja na Muzejski ulici 1, je od 5. junija do 13. septembra 2024 na ogled razstava priložnostnih kovancev, ki jih je oblikoval Gorazd Učakar.
Mnoge države po svetu poleg rednega denarja izdajajo tudi priložnostne kovance. Motivi na njih so povezani z zgodovinskimi, znanstvenimi, kulturnimi, športnimi in drugimi pomembnimi dogodki za državo.
Spominski in zbirateljski kovanci so po namenu podobni spomenikom, ki jih postavljamo na javno dostopna mesta zaradi njihove spominske ali druge simbolne vrednosti. Lahko bi rekli, da so nekakšni »miniaturni spomeniki«, ki pa se od običajnih spomenikov razlikujejo po tem, da so lahko dostopni. 1 milijon spominskih kovancev, izdanih ob 200. obletnici Botaničnega vrta v Ljubljani, je v državah Evropske monetarne unije v obtoku že od leta 2010 in nanj tako lahko naletite kjerkoli po Evropski uniji. Spominski in zbirateljski kovanci zato delujejo kot posebne vrste izobraževalno družbeno omrežje. Z večjim zavedanjem o pomenu branja vsebin, zapisanih na spominskih kovancih, omogočamo sebi in drugim razumevanje zgodovine, družbe in s tem nas samih.
Za vse znanja željne in posebej mlade je pomembno tudi zavedanje, da kovanci spadajo med najbolj znane in obstojne simbole civilizacij. Pomembni so, ker se iz njih učimo o zgodovini in v njih zapisujemo sporočila, ki bodo ostala za prihodnost. Kot zanimivost lahko dodamo, da so antični kovanci opravljali celo vlogo prvih javnih medijev, saj so z upodobitvijo vsakokratnega vladarja na kovancu, med ljudi ponesli sporočilo o novem kralju ali cesarju. Zaključimo torej z mislijo, da priložnostni kovanci Republike Slovenije opravljajo vlogo ambasadorjev slovenske državnosti in so ključ do razumevanja naše zgodovine.
Nakup priložnostnih kovancev lahko opravite na: https://www.moro.si/si-numizmatika/
Več o sami razstavi in izdajanju priložnostnih kovancev pa si lahko preberete na:
https://www.nms.si/si/razstave/obcasne/11832-Zgodovina-zapisana-v-kovance
Gorazd Učakar, arhitekt
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.